X
تبلیغات
رشکوئیه ، دیروز ، امروز ، فردا

آیا تاکنون کلمه کلچین (kalchin)  رو شنیده اید؟

فکر نمی کنم الان در روستایمان رشکوئیه از این کارها انجام بدهند و به قول قدیمی ها : کلچین در کنن:. اما اگر تا به حال این اصطلاح را نشنیدید من برایتان توضیح می دهم. 

از باورهای قدیمی ما ایرانی ها و بلکه مسلمان ها و شاید همه مردم دنیا چشم زخم هست. چشم زخم یعنی اینکه شخصی با نگاهش به دیگری زخم بزند. حتما منظورم رو متوجه شدید.

اما ارتباط کلچین در رشکوئیه با چشم زخم چیست؟  

در زمان های نه چندان دور در رشکوییه اگر شخصی مریض می شد دو نفر از خانم های مسن را انتخاب می کردند. یکی لباس مرد و دیگری لباس زن.بسیار زیبا و در عین حال عجیب. (زن و مرد آن دو قابل تشیخص نبود. کلاه و سر و صورت کاملا پوشیده) 

حال این دو  شخص، سبدی را در دست می گرفتند و در کوچه های محل راه می افتند. از هر خانه ای تقاضای چیزی می کنند . مردم هم یک تیکه نبات یا یک تکه نان یا یک مشت پسته و هرچیز دیگر که آماده دارند در سبد این دو نفر می ریختند.  از روش فلسفی استقصاء استفاده می کردند و از تمامی اهل محل می خواستند تا یک چیزی را به مریض بدهند.  

به این دو نفر کلچین می گفتند.

در مورد علت این کار یا همان فلسفه کلچین بیرون کردن، برایم چندان روشن نیست. اما دو احتمال هست. یکی اینکه اعتقاد بر این بوده است که از شخص چشم زننده یک چیز خوراکی بیگرند و به مریض بدهند.  در منطقه ما، البته قدیمی ها بر این باورند که اگر کسی به شخصی چشم زخم زد، و در اثر آن شخص مریض شد، بهترین و ساده ترین راه برای خوب شدن و رهایی از آن مرض این است که از دست شخص چشم زننده یک چیز خوردنی بگیرد و بخورد. مثلا یک تکه نبات یا یک میوه یا یک عدد پسته و هر چیز دیگر. مهم آن است که چشم زننده به مریض خوراکی بدهد.  

 احتمال دوم که قوی تر هم به نظر می رسد باشد این است که اعتقاد بر این بوده که ممکن است دست یکی از اهالی شفا باشد. یعنی این دو نفر کلچین با سر و صورتی پوشیده می رفتند و اهداء کننده بدون شناختن آنها و حتی بدون شناختن مریض، با دلی کاملا صاف و بدون هرگونه ذهنیتی و یا احتمالا کینه ای هدیه ای می داد که این خودش می توانست شفا دهنده باشد.  و البته  این از ظرافت های این آئین است.

در مورد وجه تسمیه آن احتمالی که می دهم این است که از کلمه گلچین گرفته شده باشد. یعنی با رفتن به خانه تمامی اهل محل گلچینی از مواد خوراکی را برای مریض جمع می کنند. یعنی گلچینی از مواد خوراکی از همه شهر به عنوان شفا و داروی درمانگر برای مریض.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۲۶/۱۰/۱۳۸۷ساعت ۱۷:۲۱ توسط جلال رشکوئیه نظر(3)