X
تبلیغات
رشکوئیه ، دیروز ، امروز ، فردا

امروز سی و یکم تیرماه 88 در شهر ووهان چین شاهد طولانی ترین خورشید گرفتگی قرن بودیم. گفتم شاید برای شما دوستان رشکویی که ساعت 9 و 30 دقیقه صبح به وقت چین، در رشکوئیه بودید و توفیق دیدن این منظره زیبا را نداشتید جالب باشد که خبر آن را از یک همشهری بشنوید. 

شهر ووهان در مرکز چین واقع شده و یکی از بهترین مناطقی بود که می شد این اتفاق نادر را رصد نمود. از این رو ساعات اولیه صبح مردم به خیابانها آمدند و لحظه به لحظه به همراه منجمان حرفه ای این رویداد را پی گیری می کردند. تفاوت این خورشید گرفتگی در این بود که به مدت پنج دقیقه شهر تاریک شد و ما یک شب دیگر را در ساعت نه و نیم صبح به وقت چین تجربه کردیم.  نکته دیگر  اینکه خورشید از سمت شرق غروب کرد و از سمت غرب طلوع نمود. در واقع سایه ماه از سمت غرب وارد شهر شد و از سمت شرق خارج شد که انصافا زیبا و هیچان انگیز بود. البته به دلیل رودخانه های زیاد در مناطقی که سایه ماه از آن عبور می کرد، آسمان برخی مناطق ابری بود که کار رصد کردن را با مشکلاتی مواجه می کرد. به همین دلیل برخی سوار بر هواپیما و بر فراز ابرها این پدیده را رصد نمودند. البته لحظه های منتهی به خورشید گرفتگی کامل ابرهای اطراف خورشید کمتر شدند و خوشبختانه مردم از دیدن این لحظه زیبا که ناگهان شهر تاریک شد، باز نماندند. 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۳۱/۴/۱۳۸۸ساعت ۱۱:۵۵ توسط جلال رشکوئیه نظر(1)

شیعیان، چهلمین روز شهادت امام حسین ع را همچون محرم به عزاداری می پردازند. در روستای رشکوئیه نیز از بیستم ماه صفر تا آخر ماه صفر از بعد از نماز مغرب و عشاء مراسم عزاداری برگزار می شود. 

اما صبح روز اربعین بر اساس یک سنت دیرینه در خانواده امام، مجلس روضه خوانی برگزار می شود. بعد از درگذشت سید احمد امام که طی سنتی چند ساله روز اربعین روضه خوانی داشت، فرزند ایشان حاج آقای امام مجلس روضه خوانی صبح اربعین را در مسجد جامع رشکوئیه برگزار می کرد. بعد از ایشان نیز چند سالی است که مراسم برپاست و انشاءالله در آینده نیز پابرجا خواهد بود. امسال نیز این مراسم در مسجد جامع رشکوئیه منعقد است که از اهالی محترم دعوت به عمل می آید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۲۸/۱۱/۱۳۸۷ساعت ۰۷:۳۰ توسط جلال رشکوئیه نظر(0)